حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

فیلم‎های نازک رسانای نامرئی کشسان

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۲/۱۰ تعداد بازدید : ۵۹۴۳
تعداد رای : ۰
یک تیم تحقیقاتی بین المللی، فیلم‎های نازک نامرئی رسانایی را توسعه داده‎اند که با استفاده از ترکیب خاص از مواد دارای قابلیت کشسانی، هدایت الکتریکی و انعطاف پذیری می‌‎باشند. این شبکه فلزی در دمای اتاق در فاز مایع قرار دارد.

در حال حاضر انواع بسیاری از فیلم‎های رسانا توسعه یافته اند. این مواد می‎توانند برای سیم‎کشی مدارها و یا ذخیره شارژ الکتریکی استفاده شوند. عمدتا رساناهای شفاف کاملا سفت و سخت هستند؛ چرا که کشش آن‎ها سبب آسیب و نیز از دست دادن قابلیت‎های الکتریکی این رساناها می‎شود. این محدودیت‎ها به طور قابل توجهی استفاده بالقوه این مواد را کاهش می‎دهد. استفاده از رساناهای شفاف برای کاربردهایی نظیر مواد پوشیدنی، بیوالکتریک و روباتیک با الهام از زیست‎شناسی نیاز به انعطاف‎پذیری بالایی دارد.

براساس نتایج مطالعات جدید در مجله Advanced Materials، یک تیم تحقیقاتی بین المللی، فیلم‎های نازک نامرئی رسانایی را توسعه داده‎اند که با استفاده از ترکیب خاص از مواد  دارای قابلیت کشسانی، هدایت الکتریکی و انعطاف پذیری می‌‎باشند. این مواد با استفاده از روش تولید لیزری توسعه داده شده و مهندسان را قادر به ایجاد یک شبکه فلزی از جنس آلیاژ گالیوم و اینیدیوم بر روی لایه‎ای نازک و همچنین بستر پلاستیکی کرده است. این شبکه فلزی در دمای اتاق در فاز مایع قرار دارد.

کارمل مجیدی، استاد دانشکده مهندسی مکانیک و مدیر آزمایشگاه مواد نرم افزاری در دانشگاه کارنگی ملون، به AZoNetwork گفت: "ما یک روش پردازش لیزری برای ایجاد مدارهای مایع فلز ناشناخته بر روی الاستومرهای نرم- به منظور تولید رساناهایی شفاف و قابل ارتجاع- ایجاد کردیم. اصولا لیزر به لحاظ صدمات حرارتی، مکانیکی و تغییر ویژگی‎های مواد نرم، ابزاری مناسب برای اینکار به‎شمار نمی‎آید؛ اما پالس‎های لیزری کوتاه، به ما اجازه انتخاب مایع فلزی از بستر الاستومری شفاف را دادند؛ این در حالی‎ست که قابلیت کشش مکانیکی و شفافیت نوری ماده نیز حفظ می‎شود. علاوه بر این، با پالس‎های لیزری کوتاه، توانستیم عرض سیم مایع فلزی را به چند میکرون محدود کنیم. از این‎رو، این نتایج نشان دهنده ظهور بخش نوینی در تحقیقات در حوزه پردازش لیزر برای مواد نرم است.
ما بخش‎های متعدد علمی را در تطابق با یکدیگر قرار دادیم تا بتوانیم چیزی را که تا پیش از این ناممکن بود ممکن کنیم و نتیجه آن توسعه رساناهای شفاف کشسان بود.
استفاده از این فناوری نوین در توسعه کلاس‎های جدید مدار، نمایشگرها و مواد اپتیکی بسیار نرم و کشسان و نیز استفاده از آن‎ها برای رساناهای شفاف سه‎بعدی، از جمله برنامه‎های آتی این تیم تحقیقاتی می‎باشد."

filereader.php?p1=main_c4ca4238a0b923820

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code